Enter your keyword

Projekt Minotaver

Projekt Minotaver

PROJEKT MINOTAVER – Spoznavanje likovne umetnosti, umetnostne zgodovine in glasbe s pomočjo animiranega filma – primer kretsko minojske umetnosti

Namen projekta Minotaver je učencem predstaviti kompleksnost filmske umetnosti v kombinaciji s spoznavanjem umetnostne zgodovine, arhitekture, literature in glasbe ter vzpostavljanjem mednarodnih povezav. Projekt je zastavljen kot kompleksna mednarodna akcija s potencialom širitve tudi na primere drugih (antičnih) kultur. Povezuje obe področji mojega delovanja – likovno umetnost/oblikovanje in filmsko umetnost v kombinaciji s pedagoškim delom. Projekt sledi smernicam sodobne pedagogike, ki stremi k medpredmetnemu povezovanju ter vpeljavi filmske umetnosti v učni načrt.

S predstavitvijo projekta na različnih festivalih bi rada opozorila na uporabnost filma kot pedagoškega sredstva s katerim lahko na zanimiv in kreativen način hkrati obravnavamo različne učne snovi. Film (animirani) lahko uporabimo tudi kot motivacijski pripomoček, učenci praviloma zelo uživajo v samem procesu ustvarjanja, hkrati pa spoznavajo zgodovino, arhitekturo, likovno umetnost, socialno ureditev in glasbo obravnavane kulture.

V okviru projekta sem izvedla 12 srečanj z učenci in drugimi zainteresiranimi mladimi. Kot načrtovano, smo s projektom začeli v začetku aprila, srečevali smo se enkrat tedensko, delavnice sem izvajala v okviru pouka likovne umetnosti v 4. razredu na Osnovni šoli Alojzija Šuštarja v Ljubljani in v okviru predmeta Likovno snovanje 1 na OŠ Marije Vere Kamnik. Z učenci smo spoznali kretsko minojsko kulturo, značilnosti njihove arhitekture in umetnosti, glasbe, zgodovino. Nato sem učencem predstavila postopek nastajanja animiranega filma, spoznali so različne vrste animacije, tehnične značilnosti teh postopkov … V naslednjih srečanjih smo izdelali skice in stripe, nato začeli z izdelovanjem scenografije. V zadnjem delu smo se posvetili animiranju. Nato sem odpotovala na Kreto, kjer sem sprva delavnice izvedla samostojno v umetniški vasi Verekinthos bližini Chanie ter na festivalu Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ Χανίων/Γιορτή Κοινωνικής Αλληλεγγύης – Chania Anti-Racist Festival / Social Solidarity Festival.

Glasba v filmu je avtorska, gre za glasbo Kyriakosa Eleftheriadisa, ki ustvarja in poučuje v umetniško humanitarnem centru Steki v Chaniji (Κοινωνικό Στέκι-Στέκι Μεταναστών Χανίων).

S tem projektom bi jih rada opozorila na možnosti, ki nam jih film nudi, hkrati pa bi tako učitelje kot tudi učence opolnomočila s tehničnim znanjem, katerega bodo lahko sami uporabljali pri drugih projektih. Dolgoročno želim projekt dodatno razvijati in se povezovati tudi z drugimi mednarodnimi ustvarjalci/pedagogi na področju glasbe, režije, literature, filma …

Film si lahko ogledate na povezavi: https://vimeo.com/384775779

Dokumenti in PPT predstavitve, ki sem jih uporabila pri poučevanju so na voljo na povezavi: https://www.dropbox.com/sh/4fllrgthpwsccaz/AADel9QMk6uZLbQsH87R2cwwa?dl=0

Projekt je sofinanciran s strani Ministrstva za kulturo v okviru delovne štipendije za samozaposlene JR-DŠ-2019.

Related Posts

No Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published.